Open Cart RestApi Login

Merhabalar, bu yazımda sizlere OpenCart ile restapi kullanımı hakkında giriş seviyesinde tecrübelerimi paylaşacağım. Öncelikle yazıda geçen OpenCart sürümünün 2.3.0.2 olduğunu belirtmek isterim. İşlemlerinizi ona göre yapabilirsiniz. Daha üst sürümlerinde de bazı değişiklikler ile çalışabilir, henüz test etmedim.

Şimdi OpenCart admin panelimize gidiyoruz. Oradan System -> Users -> API bölümüne geçiyoruz. Burada RestApi ile login olabilecek yeni bir api anahtarı oluşturacağız.
Open Cart API Oluşturma

Bu sayfada API için bir isim belirledikten sonra “Generate (Oluştur)” butonuna tıklıyoruz. Hemen altındaki seçim kutusundan da “Enabled (Açık)”‘ı seçiyoruz ve kaydediyoruz.

Artık sisteme dışarıdan API ile login olabilecek ve işlem yapabilecek bir API kullanıcısına sahibiz. Ayrıca şunu da belirtmek isterim; API erişimini test edebileceğimiz çeşitli araçlar mevcut. Aralarında benim en beğendiğim Postman. Ücretsiz versiyonu işinizi rahatlıkla görür.
Postman API Tester

Artık API kullanıcımızı oluşturduğumuza göre API kullanıcımıza bir de IP yetkisi vermemiz gerekli. İstenmeyen yetkisiz kullanımları böylece engelleyebiliriz.
API IP Tanımı

Artık Postman’de RestAPI için test oluşturalım.
Postman ile API Test

Bir sonraki yazımda PHP ile OpenCart’a API kullanarak nasıl login olabileceğimizi anlatacağım. Şimdilik hoşça kalın.

“Open Cart RestApi Login” üzerine 2 yorum.

  1. Bu süreci opencart 3.0.2 sürümü için örneklendiremezmisiniz

    entegrasyon için ücretli destek vermiyormusunuz ?

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.