Postal E-Mail Server

Geçenlerde bir firmam için transaction maillerini gönderebilmesi için self hosted ve olabildiğince uygun fiyatlı veya ücretsiz bir çözüm ararken Postal E-Mail Server‘ı buldum. Kurulumu biraz problemli olsa da inanılmaz bir iş çıkardığını söylemeliyim. Ayrıca çalışma esnasında da bazı problemleri oldu ancak sorunları çözdükten sonra harika olduğunu ve müthiş iş çıkarttığını söylemeliyim.

Gayet profesyonel bir arayüzü bulunan Postal’ın kullanımı da çok kolay. MailChimp, Sendinblue, Sendgrid gibi E-Mail Marketing yazılımlarını kullanmak yerine, MailWizz + Postal ile aynı işi rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Özellikleri arasında birden fazla mail server oluşturabilme, her oluşturduğunuz mail server’a birden fazla domain yetkilendirme, birden çok ip adresi ve bu ip havuzundan random seçimle mailleri gönderebilme, saatlik günlük vb. kotalar koyabilme gibi bir çok özelliği mevcut. Bu özelliklerin yanı sıra en sevdiğim özelliği ise restapi ile sisteme erişebilme özelliği. Bu sayede her türlü sistem ile entegre olabilir.

Bu yazıda Postal’ın kurulumunu anlatmayacağım. GitHub kütüphanesinde zaten detaylı anlatımı mevcut. Kurarken sıkıntı yaşayanlar olursa buradan yardımcı olurum.

Kurulumu düzgün yapıp özellikle DNS konfigürasyonunu da iyi yapılandırdığınızda hiç bir mail serverda da spam’a düşmüyorsunuz. Tabi gerçekten spam yapmamanız da önemli.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.